Co jedzą konie?
Co jedzą konie?
Konie to silne, ale dość wrażliwe zwierzęta. Dla zachowania zdrowia, energii i pięknego wyglądu potrzebują odpowiedniego żywienia. Co jedzą konie? Żywienie tych zwierząt jest tematem bardzo szerokim - jak często jedzą konie? Co jest dla nich podstawą wyżywienia, a co smakołykiem? Jadłospis koni najczęściej złożony jest z siana, zbóż, warzyw i owoców, a także zielonych roślin pastewnych. Należy zwracać szczególną uwagę na żywienie koni, gdyż błędy w diecie mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak kolki, wrzody czy ochwacenie. Koń potrzebuje starannego żywienia w postaci dokładnie wyselekcjonowanej paszy podstawowej i dodatkowych składników odżywczych. Dowiedz się zatem, jak powinno być skomponowane jedzenie dla konia i na co zwrócić uwagę w jego żywieniu, by prawidłowo zadbać o zdrowie i kondycję zwierzęcia.
Jak karmić konia? Podstawowe zasady żywienia koni
Konie mają dość wrażliwy układ pokarmowy, dlatego warto wiedzieć, co mogą, a czego nie mogą jeść. Przyda się tutaj znajomość podstawowych reguł żywienia. Do najważniejszych zasad pomagających w prawidłowym żywieniu koni możemy zaliczyć:
- dostęp do świeżej i czystej wody - dorosły koń wypija od 30 do 70 litrów wody dziennie, w zależności od wieku, rasy, stanu zdrowia, a także temperatury otoczenia. Zadbaj, by Twój koń miał stały dostęp do czystej i świeżej wody, a gdy nie ma takiej możliwości - podawaj ją zwierzęciu przed każdym posiłkiem od dwóch do pięciu (w upalne dni) razy dziennie;
- podawanie małych ilości w krótkich odstępach czasu - żołądek konia jest stosunkowo mały w porównaniu do jego masy ciała i całego układu trawiennego, dlatego podawanie dużych ilości pokarmu spowoduje zaleganie paszy w żołądku. Może to odbić się niekorzystnie na zdrowiu konia, w związku z tym podawaj jednorazowo małe porcje (w przypadku dorosłych koni do 2 kg na jeden posiłek);
- stopniowe wprowadzanie zmian w żywieniu - wprowadzanie nowych pasz i suplementów w dietę konia musi odbywać się stopniowo, by bakterie biorące udział w procesie trawiennym mogły przyzwyczaić się do nowej diety. Nagłe zmiany w żywieniu konia mogą doprowadzić do ogólnego rozstroju metabolicznego organizmu;
- przestrzeganie stałych pór podawania posiłków - jeśli planujesz duży wysiłek fizyczny dla konia, nakarm go najlepiej 3 godziny przedtem, natomiast po wysiłku - po dobrym rozstępowaniu konia. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować kolki i zaburzenia trawienia u konia; pasze treściwe podawaj po paszach objętościowych - podawanie w pierwszej kolejności paszy objętościowej powoduje zaspokojenie pierwszego głodu, dzięki czemu koń spożywa paszę treściwą dużo spokojniej i dokładniej ją przeżuwając. W rezultacie składniki odżywcze z paszy treściwej są lepiej wchłaniane. Ddbaj także o regularne pory posiłków - konie lubią mieć stały, powtarzalny schemat dnia.
Regularnie sprawdzaj kondycję swojego konia, obserwuj wygląd jego sierści i poziom tkanki tłuszczowej. Warto też regularnie ważyć i mierzyć konia.
Co jedzą konie? Podstawowe składniki odżywcze w diecie konia
Koń potrzebuje w swojej diecie dostarczania różnego rodzaju składników odżywczych, a każdy z nich odgrywa ważną rolę w organizmie zwierzęcia. Tylko odpowiednio zbilansowana dieta pomoże utrzymać konia w zdrowiu i dobrej kondycji. Do składników odżywczych istotnych dla diety konia możemy zaliczyć:
- węglowodany i tłuszcze - są głównym źródłem energii dla zwierząt. Konie pobierają węglowodany występujące w sianie i trawie, a dzięki obecności mikrobów w jelicie grubym (kątnicy) są w stanie trawić również celulozę; tłuszcze lub oleje są kolejnym źródłem energii dla koni, bardziej skoncentrowanym, zapewniającym energię do poruszania się i wytwarzania ciepła;
- białka - główny składnik budulcowy mięśni, narządów wewnętrznych oraz skóry, sierści i kopyt, dlatego ważne jest, by było podawane w odpowiednich ilościach i wysokiej jakości. Niewykorzystane białko jest przekształcane w energię lub przechodzi przez układ pokarmowy konia;
- witaminy - część z nich znajduje się w diecie konia, natomiast niekiedy może być konieczne zastosowanie suplementów witaminowych;
- minerały - również niezbędne w diecie konia, jak żelazo, miedź, fosfor, wapń i magnez; niedobór minerałów może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia oraz występowaniem chorób, zwłaszcza u młodych, rosnących koni;
- woda - poza tym, że jest składnikiem wszystkich tkanek w organizmie, pełni jeszcze funkcję chłodzenia organizmu i regulacji ciepłoty ciała konia.
Żywienie koni - jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla konia?
Żywienie konia opiera się na podawaniu dwóch rodzajów pasz: paszy objętościowej i paszy treściwej.
- Pasza objętościowa - stanowi podstawę żywienia konia, dostarczając cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Z paszy objętościowej powinno składać się około 80% diety konia. Do paszy objętościowej zaliczamy trawę, siano, sieczkę oraz pellet. Najlepszą z wymienionych będzie trawa pastwiskowa - w naturze stanowi ona podstawę diety konia, dlatego warto zwrócić uwagę na zapewnienie jej koniom w odpowiedniej ilości. Pamiętaj, że dla dobrego trawienia i prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego konia ważne jest, by pobierał on jedzenie w niewielkich ilościach przez cały dzień. Z tego względu staraj się zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej trawy lub siana przez cały dzień. Uważaj jednak, by po zimie stopniowo wprowadzać świeżą zielonkę do diety konia, gdyż zbyt duża ilość świeżej i mokrej trawy może spowodować kolkę u zwierzęcia.
- Pasza treściwa - czyli owies, jęczmień, wszelkiego rodzaju musli dla konia i skoncentrowane mieszanki pasz dla koni, smakołyki, siemię lniane czy sól. Pasza treściwa dostarcza koniom energii i większości składników odżywczych, które nie są dostępne w paszy objętościowej. Pamiętaj, by pasze treściwe podawać razem z paszą objętościową, jednak we właściwej kolejności i proporcjach. Bazę pożywienia stanowi pasza objętościowa, która neutralizuje kwas żołądkowy i ułatwia wchłanianie składników zawartych w paszy treściwej.
Znajomość ogólnych zasad żywienia koni jest konieczna, natomiast każdy koń musi być karmiony indywidualnie, zgodnie z jego wiekiem, stanem zdrowia, kondycją, ilością pracy oraz rasą. Musisz zatem wiedzieć, co i ile jedzą konie sportowe (dla nich przeznaczona jest specjalna pasza dla koni sportowych), co kuce, a jak wygląda dieta źrebiąt (odpowiednia będzie tutaj dedykowana pasza dla źrebaka). Poza tym, niektóre konie mają specyficzne potrzeby żywieniowe, spowodowane przebytymi urazami, chorobami czy kontuzjami i nie należy tego bagatelizować. Żywienie koni powinno ponadto różnić się w zależności od pory roku, szczególnie wiosną, podczas wymiany sierści, a zimą z powodu braku dostępu do zielonki. Zawsze zwracaj uwagę na to co jedzą konie, oraz uważnie obserwuj zwierzę, by móc w porę zareagować na niedobory niezbędnych składników w diecie.
Końskie przysmaki, czyli co lubią jeść konie?
Oprócz paszy objętościowej i paszy treściwej konie lubią także różnego rodzaju smakołyki. Takie przekąski mogą być podawane zarówno jako urozmaicenie diety, jak i nagroda. Co lubią jeść konie? Uwielbiają wszystko, co zawiera cukier, zarówno ten dodany sztucznie, jak i występujący naturalnie. W sklepie z paszami dla koni znajdziesz duży wybór przysmaków, możesz także przygotować je samodzielnie wykorzystując składniki, które lubi Twój koń. Koniom bezpiecznie można podawać takie produkty, jak: marchew, banany, jabłka, buraki, seler, cytrusy (bez skórki), jak cytryna czy pomarańcza, brzoskwinie, gruszki, rzepę, dynię, truskawki. Konie lubią też kostki cukru, rodzynki czy specjalne cukierki dla koni. Nie mogą natomiast jeść cebuli, ziemniaków, pomidorów, kapusty, brokułów, kalafiora, kalarepy oraz jarmużu - większość z tych warzyw powoduje u nich wzdęcia. Unikaj też podawania koniom nieświeżych owoców i warzyw, nie przesadzaj również z ich ilością, gdyż nadmiar smakołyków może wywołać kolkę.
Na zakończenie warto dodać, że nie ma jednej, uniwersalnej diety dla koni. Na odpowiedni dobór paszy i składników odżywczych wpływa między innymi tryb życia konia, masa jego ciała, temperament, stan zdrowia i ogólna kondycja. Zawsze jednak konie potrzebują odpowiednio dobranej, wysokiej jakościowo diety - te silne, duże zwierzęta są niezwykle wrażliwe na wszelkie niedobory i gwałtowne zmiany, dlatego sprawa ich żywienia powinna być zawsze priorytetem dla każdego hodowcy.